Vedic Art har spridit sig över världen och många länder har nu sina egna lärare.

Även en Vedic Art akademi finns nu i Finland där heltids- och deltids-studenter från hela världen går terminskurser. Undervisningen sker på engelska.

Här finns en första lista över Vedic Art kontakter i andra länder.

AAVA Vedic Art Academy

Den internationella Vedic Art akademin.

Kontaktpersoner

AAVA Vedic Art Academy
Maija Pitz-Koponen
Bastioni Hårleman B31 G2
Suomenlinna
00190 Helsinki
Finland

Mail: info@aava-art.fi

Hemsida: http://www.aava-art.fi/

Belgien

Kontaktpersoner

Antwerpen

Ine van Wesel tel. +31 62 382 84 16. Mail: inevanwesel@gmail.com

De Breakeleerstraat 30, 2018 Antwerpen, Belgie.

Hemsida: http://inevanwesel.com/

Danmark

Kontaktpersoner

Silkeborg

Eva Bergmann tel. +45 25 36 72 46. Mail: info@art2be.com

Hemsida: http://www.vedicart.dk/

Köpenhamn

Eva Bergmann, se ovan.

Århus

Eva Bergmann, se ovan.

England

Kontaktpersoner

Vedic Art Academy London

Paulina Mazurek tel. +44 78 65 25 41 15. Mail: info@vedicartacademy.co.uk

Hemsida: http://www.vedicartacademy.co.uk/

Northumberland

Glynis Rose tel. +44 (0) 7989737865. Mail: glynisrose@gmail.com

Hemsida: http://www.glynisrose.com/

Finland

Kontaktpersoner

Helsingfors

Maija Pitz-Koponen tel. +358 50 33 15 669. Mail: info@aava-art.fi

Hemsida: http://www.aava-art.fi/

Perniö

Marjaana Murto tel. +358 40 717 9781. Mail: marjaana.murto@kolumbus.fi

Frankrike

Kontaktpersoner

Paris

Ann Dillemann tel. +33 1 45 55 81 39. Mail: adillemann@club-internet.fr

Hemsida: http://www.vedic-art.fr/

Grekland

Kontaktpersoner

Amorgos

Siv-Teresia Vikner tel. +46 (0) 8 590 70 245, +46 (0) 73 771 11 40. Mail: sivteresia@bredband.net

Indien

Kontaktpersoner

Nina Jacucci tel. +46 (0)734 22 08 88. Mail: nina@jacucci.com Hemsida: http://www.jacucci.com/

Italien

Kontaktpersoner

Toscana

Christine Persson tel. +39 0564 955083 eller +39 3293633491. Mail: c.persson@virgilio.it.

Adress: via del Trabocco 6, 58033 Montegiovi, Italy.

Norge

Hemsida: http://www.vedicart.no/

Kontaktpersoner

Kongsberg

Anna Helene Landsverk tel. +47 32 76 53 24 eller mobil +47 98 63 12 91. Mail: annahl@broadpark.no

Randi Kjeldsen tel. +47 95 23 57 68. Mail: randikjeldsen@hotmail.com

Oslo

Sylvi Landsverk tel. +47 92 61 89 64. Mail: sylvi.kristin.landsverk@gmail.com

Polen

Kontaktpersoner

Warszawa

Jacek Poteralski tel. +48 603 21 49 28.

Adriana Karima tel. +48 791 930 350. Mail: adriana@koloryduszy.pl Hemsida: http://www.koloryduszy.pl

Spanien

Kontaktpersoner

Santiago de la Ribera

Siv-Teresia Vikner tel. +46 (0) 8 590 70 245, +46 (0) 73 771 11 40. Mail: sivteresia@bredband.net

Ungern

Kontaktpersoner

Budapest

Tibor Bansaghi tel. +36 1 202 1451 eller mobil +36 70 257 7026. Mail: studio@bansaghi.hu

USA

Kontaktpersoner

Ingvild Waerhaug-Baron tel. +47 41 30 21 89. Mail: studio@ingvildwaerhaug.com Hemsida: http://www.ingvildwaerhaug.com/workshops.htm

Katarina Asker Beck tel. +46 653 101 90. Mail: desertflower_now@hotmail.com Hemsida: http://www.vedicartamerica.com/